2020 Oct 29 Thu | پنج شنبه, 08 آبان 1399


University

اخلاق پزشکی؛ محور سخنرانی دکتر لاریجانی در ششمین کنگره بین‌المللی جراحی مغز و اعصاب

دكتر باقر لاريجاني، قائم مقام رياست دانشگاه آزاد اسلامي در علوم پزشكي در ششمين كنگره بين المللي جراحي اعصاب،22-24 خرداد ماه سال جاری، با اشاره به اهمیت بحث اخلاق در حرفه پزشکی، بررسی مباحث اخلاق پزشکی را از نظر فرهنگ های مختلف سودمند ارزیابی کرد.

به گزارش واحد روابط عمومی و اطلاع رسانی حوزه پزشکی - دكتر باقر لاريجاني، قائم مقام رياست دانشگاه آزاد اسلامی در علوم پزشكي، در حاشیه برگزاری ششمين كنگره بين المللي جراحي اعصاب،22-24 خرداد ماه سال جاری در بیمارستان میلاد تهران، در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به سخنرانی خود  تحت عنوان اخلاق پزشکی تصریح کرد:  اخلاق پزشکی مبحث وسیعی است که تمامی رشته های علوم پزشکی را دربر می گیرد. از انجا که تکنولوژی های جدید همواره روش های درمانی نوینی را معرفی می کنند، موضوعات جدیدی نیز در مبحث اخلاق پزشکی مطرح می شوند.

قائم مقام رياست دانشگاه آزاد اسلامی در علوم پزشكي خاطر نشان کرد: علم اخلاق پزشکی با توجه به فرهنگ و آداب  هر کشوری پاسخ های  متفاوتی به مسائل دارد، به همین جهت بررسی مباحث از نظر فرهنگ های مختلف پر اهمیت است و یا به عبارت دیگر بحث هاي اخلاق پزشكي، ‌بحث هايي هستند كه منطبق با فرهنگ و شرايط كشورهاي مختلف مي باشند بنابراين پاسخ هاي مختلفي به آنها داده مي شود و به همين علت مهم است كه ما مباحث را از منظر فرهنگ هاي مختلف نگاه كنيم و لذا فكر مي كنم براي ملل مختلف اين بحث جالب باشد كه كشور ما با فرهنگ اسلامي و ايراني چگونه به اين موضوع نگاه مي كند و براي ما نيز مهم است كه نظرات صاحب نظران ديگر را در اين زمينه بدانيم.

وی با بیان  به اینکه موضوع اخلاق پزشکی، امروزه بحث بسيار زنده اي در تصميم گيري هاي پزشكي ست و  جایگاه بالایی دارد،  افزود:  بحث اخلاق پزشکی در گذشته تنها توصیه های  اخلاقی را در خود جای می داد اما امروزه  مسائل اخلاق پزشکی در بسیاری از مسائل پزشکی دخالت دارند، بنابراین اهمیت آن متناسب با اهمیت شرایط پزشکی می باشد. 

دكتر لاريجاني با بیان اینکه در ششمين كنگره بين المللي جراحي مغز و اعصاب سعی بر آن بوده است تا  رشته های مختلف علمی درگیر شوند، گفت: در پانل بیماری های هیپوفیز که من در آن شرکت داشتم  سعی بر آن بود تا هم مسائل جراحی و هم مسائل داخلی مورد بحث قرار گیرند.